MOLEKULA ŽIVOTA

Proč molekula života

matuzalem.jpgVyvážené složení flavonoidů v extraktu z čajovníku čínského Camellia sinensis, červených hroznů a B-vitaminového komplexu je připraveno tak, aby pro organismus přinášelo komplexní účinky pro různé základní funkce buněk a tkání. Jedná se zejména o ochranu před kyslíkovými radikály, které vznikají v situaci, kdy se buňky dostávají do stresových podmínek. Tento stres může mít různé příčiny, například:

 • vnější škodlivé ionizující záření,
 • chemické vlivy nebo třeba
 • metabolickou nerovnováhu způsobenou vznikajícím onemocněním.

Vedle přímého zhášení kyslíkových radikálů působí molekula života také podporou funkce celé řady enzymů. Dále se jedná o udržení pravidelného buněčného cyklu na bázi genetické informace a v neposlední řadě o ochranu před útoky bakterií a virů.

Dostatečný přísun flavonoidů v podobě komplexu Matuzalem tak pomáhá udržovat základní homeostatické fungování buněk. Proto jej nazýváme „molekula života“.

Již původní účinky flavonoidů v rostlinných buňkách byly velmi podobné a spočívaly v této ochraně před škodlivými vnějšími i vnitřními vlivy. Jinými slovy bez podpory flavonoidy by rostlinné buňky dříve umíraly.

Podobné efekty byly nalezeny také v živočišných buňkách a příznivé účinky flavonoidních látek na lidský organismus jsou nyní předmětem velmi intenzivního vědeckého výzkumu.

Pravidelné užívání molekuly života společně s jinými režimovými opatřeními tak chrání lidský organismus před celou řadou civilizačních nemocí, mezi které patří:

 • nemoci srdce a cév,
 • obezita a cukrovka,
 • neurodegenerativní nemoci,
 • infekce a
 • vznik nádorového bujení.

Proto je označení „molekula života“ na místě.

molekula_ovoce_sm.jpg molekula_rovnováha_sm.jpg

Složení doplňku Matuzalem

Autoři jedinečného flavonoidního komplexu Matuzalem obdrželi ocenění Světové organizace duševního vlastnictví v Ženevě. Výsledky jejich práce v oboru biotechnologie byly zařazeny mezi nejlepší vědecké inovace v roce 2009 ().

V komplexu doplňku stravy Matuzalem nacházíme kombinaci několika silných flavonoidů.

V Matuzalemu jsou dva zdroje flavonoidů:

 1. Prvním zdrojem je extrakt z rostliny čajovníku čínského (Camellia sinensis). V této rostlině jsou zejména přítomny flavonoidy, které se nazývají katechiny.
 2. Katechiny jsou přítomny také v extraktu z červených hroznů (rostlina Vitis vinifera). V extraktech z vinných hroznů se nachází i další podtypy flavonoidů, z nichž je asi nejznámější quercetin, který patří do rodiny flavonů.

Vedle flavonoidů je v produktu Matuzalem přítomen vitaminový komplex ze tří vitaminů řady B (B2, B6 a B12). Účinky flavonoidního komplexu se s působením vitaminů řady B velmi dobře doplňují a vzájemně zesilují.

Jedinečný je vzájemný poměr a složení produktu Matuzalem, který obsahuje několik typů flavonoidů:

 • katechin,
 • antocyanidin,
 • lecoantocyanidin a
 • flavon.

Tento komplex byl připraven patentovaným způsobem extrakce a je proto naprosto unikátní a nezkopírovatelný.

Biologická aktivita antioxidačních látek se dá měřit a objektivizovat různými způsoby. Velmi častá je metoda ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity), kterou se měří antioxidační kapacita biologických vzorků ve zkumavce (v podmínkách in vitro). Hodnota je vyjádřena jako TE (trolox ekvivalent; trolox je chemická látka podobná vitaminu E) na 100 gramů nebo na jeden gram biologického materiálu.

Hodnota ORAC pro komplex flavonoidů Matuzalem je více než 1 300  mikromolů TE na jeden gram. Pro srovnání uvádíme hodnoty ORAC pro jedlé plody, které mají v rostlinné říši jedny z nejvyšších obsahů polyfenolických flavonoidů.

PLODY ANTIOXIDAČNÍ KAPACITA ORAC
Jahody 59
Pistácie 76
Brusinky 90
Borůvky 95
Vlašské ořechy 135
Aronie 160

Například borůvky mají hodnotu ORAC 95 mikromolů TE na jeden gram, tedy téměř čtrnáctinásobně nižší než Matuzalem. Jahody mají antioxidační kapacitu ORAC 59 mikromolů TE na jeden gram, tedy více než dvaadvacetinásobně nižší než komplex Matuzalem. Plody rostliny aronie, která je považována za „královnu“ antioxidantů, mají hodnotu ORAC 160 mikromolů TE na jeden gram, tedy Matuzalem má opět mnohonásobně vyšší antioxidační kapacitu.

Ve srovnání se samotným vitaminem E, který je velmi silnou antioxidační látkou, je kapacita komplexu Matuzalem při stejném množství osmnáctinásobně vyšší.

molekula_flavonoid_sm.jpgÚčinky flavonoidů v Matuzalemu

Flavonoidy, které mají společný chemický základ, ale dělí se na několik podskupin, jsou velmi silnými přírodními antioxidanty neboli zhášeči kyslíkových radikálů.

Reaktivní kyslíkové radikály přicházejí z okolního prostředí (např. UV záření, doprava, chemické látky apod.), ale jsou také produktem některých chemických reakcí v organismu. Pokud nejsou včas zneškodněny, poškozují struktury buněk. Hlavním cílem poškození jsou buněčné membrány. Buňky ztrácí schopnost regulovat látkovou výměnu, proudí do nich nekontrolovaně různé částice a molekuly vody, a nakonec nastává buněčná smrt.

Flavonoidy s nejsilnějším antioxidačním účinkem jsou katechiny (extrakt z čaje) a flavony (extrakt z červených hroznů).

 • Jejich antioxidační účinek je jednak přímý a to tak, že kyslíkový radikál se přímo naváže na molekulu flavonoidu a vytvoří s ní stabilní komplex, čímž se deaktivuje.
 • Flavonoidy vychytávají také molekuly oxidu dusnatého, který je ve vyšších koncentracích produkován buňkami imunitního systému například při zužování cév (ateroskleróza) a může poškozovat okolní tkáně svým oxidačním působením.

V případě, že vzniká ve tkáních nedostatek kyslíku (tzv. ischémie), dostávají se na místo buňky imunitního systému a produkují nežádoucí působky, které dále narušují stěny cév a prohlubují poškození tkáně.

molekula_zánět_sm_1.jpg molekula_n%C3%A1dor_sm.jpg molekula_bakterie_sm.jpg
 1. Bylo prokázáno, že flavonoidy usnadňují pohyb imunitních buněk a brání jejich toxickému působení v místě snížené dostupnosti kyslíku.
 2. Dále mají flavonoidy protizánětlivé účinky, tlumí tedy zánět, který může poškozovat různé tkáně lidského organismu. Nebezpečný je zejména dlouhodobý zánět, který se vymkl kontrole imunitního systému.
 3. Intenzivně jsou studovány protinádorové účinky, které spočívají v ochraně před kyslíkovými radikály, v kontrole správného dělení buněk a zabránění šíření nádorových buněk tkáněmi a krevním oběhem (tzv. metastazování).
 4. V neposlední řadě mají flavonoidy protibakteriální a protivirové účinky, jsou tedy schopné chránit buňky před napadením ze strany mikroorganismů.

Flavonoidy jsou studovány v souvislosti s následujícími onemocněními:

 • nemoci srce a cév (např. srdeční infarkt a mozková mrtvice)
 • poruchy metabolismu
 • cukrovka
 • obezita
 • Alzheimerova nemoc
 • Parkinsonova nemoc
 • chronické záněty
 • virové infekce (např. lidský papillomavirus)
 • zhoubné nádory

Účinky vitaminů v Matuzalemu

V jedné tabletě produktu Matuzalem jsou obsaženy tři typy vitaminů řady B.

Vitamin B2, nazývaný také jako riboflavin, je esenciálním vitaminem pro lidský organismus, který jej neumí vytvořit a musí jej tedy získávat z vnějších zdrojů. Zdrojem vitaminu B2 jsou zejména živočišné produkty (maso, mléko, vejce). Dávka vitaminu B2 obsažená v jedné tabletě Matuzalemu odpovídá přibližně polovině doporučeného denního příjmu tohoto vitaminu.

Vitamin Bje důležitý a nezbytný pro činnost srdce, zraku a činnosti kůže. Má významný vliv na metabolismus cukrů a tuků. S flavonoidy se doplňuje zejména v podpoře metabolismu, prevenci obezity a cukrovky a v ochranném účinku na nervový systém, srdce a cévy.

Druhým vitaminem je vitamin B6, označovaný rovněž jako pyridoxin a lidské tělo jej přijímá v celé řadě potravin rostlinného i živočišného původu. Vitamin Bje nezbytný pro fungování celé řady enzymů, které zajišťují základní životní pochody. Opět je v jedné tabletě Matuzalemu obsažena přibližně polovina doporučované denní dávky tohoto vitaminu.

Vitamin Bzajišťuje celou řadu metabolických pochodů, zejména v játrech, velmi potřebný je také pro fungování nervového systému. Dále je vitamin Bdůležitý pro normální funkci imunitního systému, při ochraně před infekcemi a v neposlední řadě přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Třetím vitaminem z řady B je vitamin B12, nazývaný také kobalamin. Jedna tableta Matuzalemu obsahuje opět asi polovinu doporučené denní dávky tohoto vitaminu. Vitamin B12je esenciálním vitaminem pro tvorbu červených krvinek a jeho nedostatek se projevuje chudokrevností. Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v potravě jsou živočišné produkty: vejce, mléko, sýry, maso a vnitřnosti.

Správný přísun potřebného množství vitaminu B12 do organizmu zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob.

Místní působení na kůži

Komplex flavonoidů a vitaminů B obsažený v produktu Matuzalem je k dispozici ve formě tablet, stejně jako v podobě krému a gelu ke kožní aplikaci. Při užití tablet se flavonoidy vstřebávají ze střeva do krevního oběhu a putují na místo, kde vykonávají své ochranné funkce. Aplikace krému a gelu na kůži přináší lokální ochranné účinky. Flavonoidy se dostávají do buněk vrchních vrstev kůže, kde opět realizují zejména zhášení kyslíkových radikálů.

Kůže je vystavena intenzivnímu ultrafialovému záření, které přeměňuje běžné chemické molekuly na kyslíkové radikály. Flavonoidy při místní aplikaci mohou bránit před vznikem nádorových buněk. Nádory kůže, zejména tzv. maligní melanom, jsou velmi agresivní typy zhoubných nádorů, které se velmi rychle šíří. Flavonoidy také působí v kůži tlumením zánětu.

Intenzivně je studováno, zda pravidelná aplikace ochranné vrstvy flavonoidů může zpomalovat stárnutí pokožky. Ultrafialové záření totiž v kůži poškozuje také kolagenová a elastinová vlákna, kůže ztrácí vláčnost a pružnost a dochází k vysychání a tvorbě vrásek.

Flavonoidy typu katechinů mají prokázané protivirové účinky, brání množení virů a jejich šíření mezi buňkami. Bylo to opakovaně zjištěno v případě lidského papillomaviru (HPV = human papilloma virus). Tyto viry mohou jednak odstartovat nádorové bujení v ženských reprodukčních orgánech (děložní čípek, vaječníky), ale mnohem častěji způsobují kožní bradavice v okolí pohlavních orgánů. Genitální bradavice jsou přenášeny právě lidskými papillomaviry při sexuálním styku.

Katechiny flavonoidní struktury mají vedle přímých účinků proti virům také protizánětlivé účinky a klinické studie ukazují, že jejich pravidelná aplikace může vést ke zmenšení nebo dokonce vymizení genitálních bradavic.

Komplexní působení

Dnešní úroveň poznání a vědeckého výzkumu jednoznačně ukazuje, že flavonoidy a zejména katechiny (extrakt z čaje) a flavony (extrakt z červených hroznů) mají příznivé účinky na lidský organismus.

Jedná se o jedny z nejsilněji působících antioxidačních látek, které známe.

Desítky a stovky experimentálních a klinických studií ukazují, že látky obsažené v produktu Matuzalem, mají schopnost:

chránit srdce a cévy,

chránit normální pochody látkové výměny a

mají také ochranné účinky na nervový systém.

molekula_srdce_sm.jpg molekula_nervy_sm.jpg

V těchto orgánech podporují normální fungování buněk a brání před poškozením z vnějších i vnitřních zdrojů.

Flavonoidy jsou dokonce schopny hlídat a případně regulovat nekontrolované množení buněk, které může nastat kdekoliv, čímž vzniká nádorové bujení.

Tlumivé účinky byly také pozorovány v imunitním systému, dochází tak k potlačování nežádoucího chronického zánětu tkání.

Bezpečnost a snášenlivost

molekula_sm.jpgFlavonoidy jsou látky přírodního rostlinného původu a pro lidský organismus jsou velmi bezpečné, bez nežádoucích účinků a nebezpečí poškození tkání.

Smyslem jejich produkce v rostlinách je zejména ochrana před vnějšími vlivy, zabránění působení toxinů a kyslíkových radikálů a regulace normální činnosti.

Velmi podobnými principy působí flavonoidy i v lidských tkáních, nemají proto nežádoucí toxické účinky. Dalo by se říci, že působí homeostaticky, tedy snaží se udržovat v chodu přirozené regulační, detoxikační a ochranné mechanismy a nahrazovat je v případě, že selhávají. V odborné literatuře nejsou popsány případy předávkování při užívání flavonoidních doplňků stravy, jejich užívání společně s přirozenými flavonoidy stravy je tedy bezpečné. Také nebyly popsány případy předávkování flavonoidy pocházejícími z přirozených rostlinných složek potravy.

Flavonidy jsou látky rozpustné ve vodě, a proto riziko jejich akumulace a škodlivosti v organismu je velmi nízké. Jsou snadno vylučovány ledvinami a nehromadí se v orgánech, které jsou bohaté na tukovou tkáň, jako například játra nebo nervový systém. Podobně jako u některých ve vodě rozpustných vitaminů proto není stanovena horní doporučená hranice použité dávky, stejně jako například u vitaminu B1 nebo vitaminu B2.

Dávky jednotlivých komponent v produktu Matuzalem jsou pečlivě vyváženy tak, aby naplňovaly potřeby organismu na příjem flavonoidních látek a doplňkových vitaminů řady B.

Pravidelný přísun komplexu antioxidačních flavonoidů chrání základní tkáně a orgány lidského těla před kyslíkovými radikály a nastavují dlouhodobou protekci před civilizačními nemocemi.

Lze říci, že pravidelné užívání flavonoidního komplexu v dostatečných dávkách zvyšuje detoxikační schopnosti organismu, který rychleji eliminuje větší množství škodlivých látek z buněk a tkání. Organismus se tak stává odolnější vůči vnějším i vnitřním vlivům a je schopen déle si udržet rovnováhu látkové přeměny (metabolismu). V takovém stavu je nižší riziko vzniku základních civilizačních onemocnění jako například nemoci srdce a cév, cukrovky, obezity nebo neurodegenerativních onemocnění.


Poslední prohlédnuté

Žádné produkty