This site uses cookies to provide services and traffic analysis. By using this site you agreeMore information

Blog
14.01.2020

Začněte nový rok s flavonoidy a najděte znovu rovnováhu

Každý začátek roku je to stejné. V televizi, tisku, na internetu, prostě téměř všude se objevují různá doporučení, reklamy, rozhovory a debaty, jak co nejlépe a nejrychleji vrátit do rovnováhy poměr mezi energetickým příjmem a výdejem. A protože s koncem roku je na tom výrazně lépe příjem, chceme posílit výdej energie.

Blog
13.01.2020

PF 2020 aneb Proč Flavonoidy - 20 otázek 20 odpovědí

Každý 1. leden znamená určitým způsobem začátek něčeho nového a přináší otázky do dalšího období. Nejčastější z nich je: „Co můžu změnit k lepšímu?“

Blog
23.12.2019

VÁNOČNÍ ROZHOVOR S TEREZOU KOSTKOVOU

S naší ambasadorkou Terezkou Kostkovou jsme si povídali krátce před Vánocemi o tradicích, dárcích a předvánočním stresu.

Blog
04.12.2019

MERRY CHRISTMAS FROM FLAVONOIDS

We wish you good health. This is the most common wish at the time of Christmas and at the end of the year. It shrinks a bit to a rhetoric where we do not search for any particular things. Even though it is quite simple. Our body works as a single system, organism. As any other system, it consists of smaller parts. In our case it is about cells - great deal of various cells. They need several essential things to work properly.

Blog
26.11.2019

DO NOT FORGET HYDRATATION AND PROPER SKINCARE IN WINTER

The first morning frosts are here. The sun is still warm a bit but it has been losing its strength. So this is a moment for coats, caps, gloves, woolly scarves. We try to cover every inch of bare skin and protect it from dropping temperature. However, it is not enough. Especially in winter, it is necessary to hydrate skin with high-quality products on a regular basis and supply it with necessary nutrients.