This site uses cookies to provide services and traffic analysis. By using this site you agreeMore information

Blog
06.11.2019

ROZHOVOR S TEREZOU KOSTKOVOU: JAKÝ JE ŽIVOT PO ČTYŘICÍTCE A PROČ SI TOLIK OBLÍBILA MATUZALEM?

Přečtěte si nejnovější rozhovor s krásnou a vždy usměvavou Terezou Kostkovou. Dozvíte se, jaký je její život po čtyřicítce a jaká byla druhá svatba. Spolu s redaktorkou časopisu Marianne se také hlouběji ponořily do krás poezie, které se Tereza ve volných chvílích ráda věnuje a nezapomněly probrat ani přednosti kosmetiky a doplňků stravy Matuzalem.

Blog
05.11.2019

LÉČIVÉ ÚČINKY ČERNÉHO ČAJE

Léčivé rostliny byly odpradávna využívány v lidovém léčitelství, ale díky velikému rozvoji farmaceutického průmyslu byly v minulých desetiletích zatlačeny do pozadí. V současnosti se k nim však opět vracíme studiem látek, které jsou za léčivé schopnosti rostlin odpovědné. Poznání těchto látek a jejich výzkum skýtá možnost získat nové léky, které budou mít minimální vedlejší účinky na lidský organismus. Jednou z hlavních rostlin, které jsou intenz

Blog
09.10.2019

THE ONE, WHO LOOKS AFTER US

We do not live in a vacuum, so our body, more precisely our cells, still encounter lots of foreign substances, microorganisms and other, often hostile elements. In addition, our body itself produces a large number of different harmful molecules, damaged cells, simply things that needs to be checked and possibly removed from the body. Who controls it, who is watching us?

Blog
02.10.2019

AGAINST COLD WITH FLAVONOIDS

PREPARE FOR THE FLU SEASONWarm summer days are long gone, autumn is in full swing and winter is almost knocking on the door. Cold temperatures, cold and dump weather and rain are the breeding ground for colds. In such weather you need to give extra attention to your body. How to protect yourself in the best way possible?

Blog
02.10.2019

AUTUMN FOCUSED ON BEAUTY

WHAT TO DO FOR YOUR SKIN TO BE BEAUTIFUL, HEALTHY AND FULL OF ENERGY?Current trends in cosmetics are natural products and functional ingredients. Beauty experts have found a solution that meets both of these qualities and gives our skin only the best. The solution is called flavonoids and they come from a tea plant.